Haberler Okul Tabanlı Afet Eğitim Yapıldı

Okul Tabanlı Afet Eğitim Yapıldı

 

Bakanlığımızın Japonya Uluslar arası İşbirliği Ajansı (JICA) ile ile işbirliği içerisinde yürüttüğü Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi kapsamında 12-13-14 Eylül 2013 tarihlerinde  Okul Afet ve Acil Durum Yönetimi semineri gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

Bakanlığımızın Japonya Uluslar arası İşbirliği Ajansı (JICA) ile ile işbirliği içerisinde yürüttüğü Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi Bolu ve Düzce illeri dahil olmak üzere Marmara Bölgesinden seçilen 10 pilot ilde ve 81 ilköğretim okulunda devam eden uygulamanın orta öğretim kurumları bünyesinde yaygınlaştırılması amacıyla yine bu illerden seçilen 10 orta öğretim kurumunu bir yöneticisi ile bir öğretmeni okul afet sorumlusu olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda belirlenen yönetici ve öğretmenlerimize yönelik 12-13-14 Eylül 2013 tarihlerinde 3 gün süreyle İstanbul Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde ( eski öğretmenevi) Okul Afet ve Acil Durum Yönetimi Eğitimi verilmiştir.

Seminere katılanlara okul tabanlı afet eğitim projesinin amaçları, temel afet bilgileri, Türkiye afet yönetim sistemi ve bu sistemde okulların rolü, afet öncesi hazırlık ve afet sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilirken okul afet ve acil durum yönetimi planlarının esasları hakkında ayrıntılı bir eğitim verilmiştir.

Eğitimin açılış programına Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Sayın Ömer BALIBEY Türkiye’nin içinde bulunduğu deprem bölgesi nedeniyle bu tür eğitimlere şiddetle ihtiyacı olduğunu ve bu eğitimlerin tüm yurt çapında gerçekleşmesi gerektiğini belirtirken önümüzdeki yıllarda bu eğitimin ülkemiz genelinde genişletileceğini belirtti.

 

 Yayın:17.09.2013 - Güncelleme:17.09.2013 - 16:02 - Görüntülenme:430